BYDLENÍ
Naše morčata chováme venku na čerstvém vzduchu a to v létě i v zimě. Máme k dispozici tři kotce o velikosti 150x 70cm, z toho dva jsou průchozí, tak se morčata můžou proběhnout na třech metrech délky. Aby morčata v zimě netrpěla chladem, přidáváme k pletivu dvířek ještě plexisklo, dáváme ještě více podestýlky a upravujeme krmnou dávku.
Jako podestýlku používáme hobliny a na ně přidáváme ještě dřevitou vatu- hobliny se nevíří a nelepí na oblečení při servisu.
Pokud chcete chovat morčata v interiéru, můžete zvolit klec nebo si (nechat) vyrobit morčárnu dle vašeho vkusu a možností. Nevýhodou klece je, že ji morčata mohou z různých důvodů okusovat, což může k úrazům zubů a následným komplikacím, které je potřeba řešit ve veterinární ordinaci.
Počítejte s tím, že malá morčátka vyrostou a v prostoru, kde je miska s jídlem, domečky, napáječka a seník stále musí zbývat místo na proběhnutí. Za minimální prostor pro dvě morčata je považován rozměr 120x50cm (samci ještě o dvacet centimetrů víc). Pokud si můžete dovolit větší, určitě ho morčatům dopřejte.
Morčata nesmí být umístěna v průvanu a na příliš hlučném místě. I zvuky z televize mohou morčata stresovat, stejně jako další domácí mazlíček, nevhodná strava a nedostatek prostoru. Dlouhodobý stres může vést k celé řadě onemocnění.
Pokojíčkem v bytě je pro morče domeček. Když je potřeba dát si od sebe pokoj nebo se schovat s kouskem dobroty před ostatními.
Domečky máme "průchoďáky", aby poskytly pocit bezpečí, ale zároveň bylo možné odejít druhým východem, když se blíží nevítaný kamarád.
PASTVA
V létě je nejlepší být venku. Jakmile počasí a stav travního porostu dovolí (tráva nesmí být přemrzlá, dochází k hnilobným procesům a následně trávícím potížím morčat), dopřáváme morčatům výběh na trávě, která je skvělým zdrojem vitamínu C.
Zároveň se morčata proběhnou a udržují se tak v dobré kondici. Morčata si také díky slunečnímu záření "vyrobí" vitamin D, který je pro jejich dobrý zdravotní stav nezbytný. U nás paseme na velkém prostoru přistíněném olistěnými větvemi, protože morčatům dělá horko větší potíže než zima. Morčata se tak mohou být někdy venku celý den.
Domečky najdete i na pastvě, morčata se tak mohou schovat před sluncem, kolegy nebo před námi :- ) Lovu zdar!
STRAVA
SENO, SENO a hlavně SENO. Mělo by tvořit 80% jídelníčku. Je nezbytné pro správné fungování trávícího systému morčat, proto musí být spolu s vodou neustále k dispozici. Morčata se totiž krmí prakticky pořád.
V létě se morčata pasou na trávě, která pokryje potřebu vitaminu C, který si morčata neumí vyrobit sama a musí jej přijímat v potravě. V zimě jako náhradu podáváme zeleninu: stálicí je zelenina kořenová, jak u koho oblíbená petržel, mrkev, celer. Občas zařazujeme řapíkatý celer, červenou řepu, fenykl a velmi zřídka opatrně zelí. V zimě ještě podáváme vitamín C Versele laga.
Denní dávka zeleniny je u nás 60gramů na jedno dospělé morče a dělíme ji do dvou dávek. Zelenina tvoří 10% jídelníčku. Nadbytek zeleniny vede k tomu, že morčata šidí konzumaci sena, které je ale naprosto nezbytné pro jejich zažívání a broušení neustále dorůstajících zubů. Nápovědou může být neubývající voda v napáječce- morče přijímá tolik vody ze zeleniny, že nepotřebuje pít.
Granule by měly být pouze doplňkem stravy, měly by tvořit maximálně 5% objemu stravy. Morčata chovaná celoročně venku by měla dostávat v zimě přídavek, aby měla z čeho teplo vyrábět.
U nás podáváme granule Bocus G-výstavní morče a v zimě přidáváme Selective. Dobré granule poznáte podle složení- dívejte se hlavně na obsah hrubé vlákniny, které by měly obsahovat minimálně patnáct procent.
Pamlsky jsou posledních 5% z celkového objemu potravy. V našich kotcích visí obvykle tyčinky od JR Farm. A ještě podáváme zelený oves a bylinky. V létě čerstvé ze zahrady, v zimě sušené.
PEDIKÚRA
Morčatům je potřeba stříhat drápky. Pokud si nejste jistí, kam střihnout, můžete navštívit veterinární ordinaci, kde vám určitě rádi za malý poplatek pomohou, případně poradí, jak dál, abyste se o packy mohli starat sami. Nebojte se, další pokusy už zvládnete sami. Drápky na zadních nožkách rostou rychleji, na předních pomaleji.
SOUŽITÍ
Morčata jsou skupinová zvířata a tak by se mělo přistupovat i k jejich chovu. V přírodě se přirozeně vyskytují ve skupinách jednoho samce a několika samic.
Při domácím chovu mazlíčků, kde nejde o zachování druhu, máme několik možností:
- skupina jednoho samce-kastráta a jedné či více samiček. Skupinka bude šťastná, samec se bude pořád samičkám dvořit, bude mírnit rozepře mezi dámami a celé toto soužití nebude mít za následek potomky
- skupina jedné a více samic. Samičky jsou pořád v literatuře uváděny i následně na sítích kopírovány (zohledňovány při poptávkách mazlíčků) jako bezproblémové. Obvykle záleží na povaze zvířete víc, než na pohlaví. Dámy mají zhruba dvakrát do měsíce říji a tak se také trošku proženou.
- skupina dvou samců. Pro mírumilovné soužití dvou samců není kastrace podmínkou. Pokud chcete pořídit dva samečky, vezměte si dvě miminka nebo mládě ke staršímu morčeti. U věkového rozdílu je jasné, kdo bude šéfovat a šarvátky nejsou potřeba. Dva samečci jsou super parťáci, jakmile jsou vyjasněné pozice, jsou to kamarádi, kteří těžce nesou odloučení (byť je to jen přesun na pastvu). Samci bývají nebojácnější a tím větší mazlové. Ale samozřejmě, povaha je na prvním místě.
Nikdy nechováme morče samotné.
I při nejlepší vůli se nemůžeme morčeti věnovat celý den, natož týden... I kdyby ano, nikdy nenahradíme morčeti kamaráda jeho druhu- nemluvíme společnou řečí a nemáme společné zvyky. Nemusíme si nic nalhávat, pro morčátko jsme ti, kteří nosí dobroty :-) a oni se za to někdy nechají pomazlit.
Nenechejte se přesvědčit lidmi, kteří tvrdí, že vždycky měli jedno morče a vždycky bylo spokojené a žilo dlouhá léta. Jak je psáno výše, nemluvíme společnou řečí a jestli to byl život spokojený, se dozvíme jen těžko.